Pestovateľská pálenica

Sezóna 2024 - 2025

Oznamujeme pestovateľom, že dňa 2.7.2024 zahajujeme pálenie kvasov pre pestovateľov. Cena vypálenia je napriek zvýšeniu spotrebnej dane z liehu približne 7€ za liter 50% destilátu. Kotly vykurujeme za pomoci horákov na pelety a preto nie je nutné nosiť si vlastné drevo. Minimálne množstvo pre samostatné pálenie je 250 litrov kvasu pre veľký kotol a 120 litrov kvasu pre malý kotol.

Objednávky prijímame na tel. č.: 037/631 32 40 a 0905 481 338

Tešíme sa na Vás, ak chcete piť kvalitný destilát, priďte si ho vypáliť k nám do Jelenca. 

Pálenica Jelenec

V roku 1999 založila moja firma v obci Jelenec pestovateľskú pálenicu. V novopostavenej budove sme osadili vlastnú technológiu. V súčasnej dobe sa pálenie kvasov pre pestovateľa vykonáva na dvoch destilačných súpravách. Veľká dvojkotlová súprava s destilačným kotlom o objeme 500l a rektifikačným kotlom s 3-etážovou kolónou je určená na spracovanie kvasov od 250 do 500l. Pre menšie objemy kvasov (110-250l) sa v pálenici používa menšia jednokotlová technológia s 3-etážovou rektifikačnou kolónou. Na vykurovanie oboch súprav je používaná biomasa spaľovaná v špeciálnych horákoch na biomasu.

Všetky medené povrchy sú vytvorené z 99,9% potravinárskej medi, ktorej katalytické vlastnosti zaručujú maximálne nároky na hygienu a kvalitu potravinárskej výroby. Súčasťou oboch súprav sú deflegmátory a prídavné katalyzátory na pohlcovanie karcinogénnych látok. Táto technológia nám umožňuje získať vysokokvalitný, chutný a aromatický destilát.

Rychlá, pohodlná a efektívna práca s kvasom

Obe destilačné súpravy sú opatrené predlohovými nádržami s dvojitým plášťom (duplikátory). Nádrže sú vyhrievané odpadovým teplom z kondenzátorov a kvas je následne do kotlov nalievaný už predohriaty. Predhriatie kvasu výrazne ušetrení čas a skráti celkovú dobu procesu destilácie. Kvas je do duplikátorových nádrží dopravovaný pomocou vákuového nasávania z novej kvasovne. Do kvasovne sa nádoby s kvasom dopravujú pohodlne z výložnej rampy.

Jelenec 2

Kombinácia tradičnej technológie s modernými trendami

Srdce pálenice tvorí tradičná dvojkotlová súprava s rektifikačnou kolónou. Kompletná technológia je produktom našej práce a výsledkom viac ako 20 rokov skúseností z oblasti výroby technologických zariadení na prestovateľské pálenie ovocia. Ručne tepaný, celomedený destilačný kotol s objemom 500 l je vylepšený o jedinečný parný dóm kónického tvaru, ktorý zabezpečuje maximálnu cirkuláciu liehovej pary a jej intenzívnu katalýzu s medeným povrchom kotla.

Po vydestilovaní ovocného rmutu (kvasu) v destilačnom kotle na medziprodukt, tzv. vodku, nasleduje čistenie v rektifikačnom kotle s trojetážovou rektifikačnou kolónou. Výsledkom je 6 krát destilovaný destilát prvotriednej kvality s maximálne kladeným dôrazom na chuť, arómu a ich súlad. Na vypálenie ovocného kvasu vo veľkej dvojkotlovej súprave je požadované minimálne množstvo 250 l.

Počas prevádzkovania pálenice sme sa mnohokrát stretli s požiadavkami zákazníkov o vypálenie menšieho množstva, ako je 250 l. Preto sme vám vyšli v ústrety a do pálenice sme nainštalovali novú, jednokotlovú súpravu s trojetážovou destilačnou kolónou o objeme 250 l.
Na tejto súprave je možno destilovať množstvo kvasu od 120l a je určená hlavne na vzácnejšie druhy kvasov, ako napríklad černice, čučoriedky, drienky, maliny, dula, oskoruša a pod.

Jelenec 3

Okolie pálenice

Pre tých, ktorí by si chceli návštevu pálenice spestriť inými činnosťami, ponúka naša obec množstvo možností. V blízkom okolí pálenice sa nachádza kaviareň, pizzéria, balkánska zmrzlina či pohostinstvo. Ak by ste mali chuť na prechádzku do prírody, môžete navštíviť jelenecké jazerá, najstaršiu gaštanicu v strednej Európe alebo si spraviť približne 3 hodinovú túru na zrúcaninu hradu Gýmeš.

Zákazníkom je tiež k dispozícií nové sociálne zariadenie so sprchou. K tomu všetkému na Vás čaká príjemný a profesionálny personál ochotný odpovedať na všetky Vaše otázky. Neváhajte a príďte sa presvedčiť sami!

Robíme všetko pre vaše pohodlie a spokojnosť

Okrem novej technológie sme pre vás prichystali aj úplne nové výrobné a oddychové priestory. Okrem už spomínanej kvasovne sme vybudovali aj oddychovú miestnosť, z ktorej pohodlia si zákazníci môžu kontrolovať proces destilácie alebo používať bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Ďalej sme pre vás vybudovali rozľahlé oplotené parkovisko s dostatkom miesta na parkovanie a manipuláciu vozidiel aj s prívesným vozíkom.

Zákazníkom je tiež k dispozícií nové sociálne zariadenie so sprchou. K tomu všetkému na Vás čaká príjemný a profesionálny personál ochotný odpovedať na všetky Vaše otázky. Neváhajte a príďte sa presvedčiť sami!

Oddychová miestnosť

Wi-fi

Sociálne zariadenie so sprchou

Veľké oplotené parkovisko

Profesionály personál

Galéria Pestovateľská pálenica Jelenec

Kontaktný formulár

Pálenice Kabát

Roman Kabát

037/631 32 40
+421 905 481 338

 

Vytvoril s chuťou Jakub Jevčič