Napísali o nás

Viera Peťková: Od lavórovice do pálenice

Knižka je sprievodcom od najznámejšieho destilátu na našich dedinách, lavórovice po súčasnú modernú technológiu v pestovateľských páleniciach. Ak chceme mať radosť z chuti dobrého destilátu, treba vedieť ako na to už od zberu ovocia. 

V knihe čitateľ nájde od užitočných informácií prípravy rôznych druhov ovocia pre destilačné účely, podmienky prípravy, ako aj o výrobe a výrobcovi samotných pestovateľských technológií na Slovensku. Kniha je popretkávaná aj veselými skutočnými príbehmi a vtipmi, ktoré sú spojené s konzumáciou destilátu. 

Knižka nielen poučí ale aj pobaví :).

Sezóna tekutého ovocia na Slovensku už odštartovala. Čo pálime najviac?

Rodina Kabátovcov z Jelenca sa roky venuje výrobe domácich páleníc. Ručne tepané medené kotly sú zárukou kvalitného domáceho destilátu.

Staršia generácia si ešte pamätá. Domáca pálenička zašitá niekde na starej povale a počas leta zber ovocia do suda, aby nič nevyšlo nazmar. Keď to celé poriadne vykvasilo, potom sa pálilo. Výroba pálenky bola na území Slovenska známa už v dvanástom storočí. Budete sa možno čudovať, ale skorá pálenka sa vyrábala prevažne z vína, neskôr z obilnín a ovocných štiav, v devätnástom storočí sa dokonca začali páliť zemiaky. „Dnes platí, že vypáliť možno každé ovocie, ktoré rastie v našom podnebnom pásme,“ hovorí Roman Kabát, majiteľ a prevádzkovateľ pestovateľskej pálenice. Mimochodom, ešte stále platí, že páliť ovocie „načierno“ je na Slovensku trestné. Hoci najnovšie vládna strana Most-Híd prišla s návrhom legalizovať pálenie alkoholu v domácnosti, profesionáli sú proti.

Majú firmy záujem o podporu technického vzdelávania na vysokých školách?

Končiaci doktorand Ing. Juraj Kabát pochádza z prostredia, v ktorom sa takáto aktivita realizuje. Pán Roman Kabát, Jurajov otec, sa už roky venuje vyrábaniu domácich páleníc a prevádzkuje v Jelenci aj vlastnú Pestovateľskú pálenicu. Po príprave vlastnej vsádzky sme v rámci exkurzie do Jelenca mali možnosť vidieť vyrobené časti technológie, strojárske prevedenie kotla, klobúčikovej etáže aj deflegmátora. Špecialitou je,že všetko sa vyrába tradične z medi a kotly klasicky tepaním, čo už dnes robí málokto. V pálenici bolo všetko ako na dlani
a ak to nebolo horúce, mohli sme sa zariadení aj dotknúť. Študenti veľmi ocenili odborný výklad pracovníkov v pálenici a na záver nesmela, pravdaže, chýbať ochutnávka rôznych destilátov a špeciálny guláš z diviny. Nečudo,že sa nám všetkým z exkurzie ani nechcelo ísť domov.

Moderné pálenice sa vykurujú peletami

Využitie biomasy je naozaj všestranné a nemusí sa používať len na vykurovanie obytných objektov. Energetický potenciál pri spaľovaní peliet sa osvedčil aj v pestovateľských páleniciach pri výrobe destilátu.

Na Slovensku sa časť dopestovaného ovocia už tradične používa na výrobu ovocných destilátov v pestovateľských páleniciach. Podľa štatistík výrobcov liehu máme v krajine približne 200-tisíc pestovateľov ovocia a vyše dvesto legálnych páleníc. „Pestovateľské pálenice slúžia na oficiálne a odborne realizované pálenie predovšetkým pre menších pestovateľov ovocia, ktorí si môžu za zvýhodnenú sadzbu dane vypáliť 43 litrov čistého liehu na jedného pestovateľa,“ informoval Jozef Baťala zo spoločnosti TS MOTORY, ktorá sa zaoberá prestavbou vykurovacích zariadení a inštaláciou horákov Pellas. V súčasnosti sa pri výrobe destilátov najčastejšie používajú tri metódy na ohrev ovocného kvasu. Najviac využívanou možnosťou na privedenie kvasu do varu je spaľovanie palivového dreva, ale na tento účel sa zvykne používať aj elektrina alebo plyn.

Pálenice Kabát

Roman Kabát

037/631 32 40
+421 905 481 338

 

Vytvoril s chuťou Jakub Jevčič